Sieć GSM - teoria i pojęcią powiązane

Sieć GSM - teoria i pojęcią powiązane. Wzmacniacze GSM

GSM jest obecnie najpopularniejszym systemem telefonii komórkowej na świecie . Liczba abonentów oraz obszar, na którym dostępne są usługi, sprawiają, że operatorzy nadal rozwijają sieci zbudowane w tym standardzie, mimo pojawienia się nowszych rozwiązań. Infrastruktura sieciowa rozbudowywana jest tak, aby obsłużyć zwiększającą się liczbę połączeń oraz ilość przesyłanych danych.
Ewolucja w telekomunikacji jest procesem ciągłym, cały czas trwają prace badawcze i wdrożenia związane z nowymi standardami. Obecnie działa już wiele sieci 3G, niektórzy operatorzy przymierzają się do uruchomienia pierwszych usług na bazie systemów czwartej generacji.

Czytaj więcej...

Modele propagacyjne dla środowiska wewnątrzbudynkowego

 Modele propagacyjne dla środowiska wewnątrzbudynkowego Sieci bezprzewodowe działające wewnątrz budynków obecne są już od ponad dekady. W przyszłości będzie powstawać coraz więcej tego typu sieci na użytek domowy i przemysłowo-biznesowy. Nie można również zapominać o femtokomórkach, które wraz z rozwojem sieci 4G będą instalowane w biurowcach i galeriach handlowych.
Z punktu widzenia użytkownika korzystanie z szerokopasmowych sieci bezprzewodowych jest wygodne przede wszystkim ze względu na możliwość przemieszczania się i korzystania z urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe czy tablety.

Czytaj więcej...

Rozprzestrzenianie się fal elektromagnetycznych

 Rozprzestrzenianie się fal elektromagnetycznych Własność propagacji fal elektromagnetycznych, a szczególnie konieczność matematycznego opisania zjawisk elektrodynamicznych, znalazły szczególne wyzwanie w projektowaniu sieci łączności stacji bazowych telefonii komórkowej. Stacje bazowe lokalizowane są w taki sposób, aby zapewnić łączność z z abonentami i w tym przypadku konieczne jest zapewnienie w miejscu odbioru dostatecznie wysokiego poziomu sygnału. Dla zapewnienia dobrej łączności, w dowolnym miejscu na obszarze obsługiwanym przez stację bazową, poziom natężenia pola elektrycznego powinien być wyższy od okreslonej wartośći minimalnej.

Czytaj więcej...

Instalacje odgromowe

Instalacje odgromowe Moc, z jaką uderza piorun osiąga nawet 700 bilionów watów. Ta ogromna siła może więc w ułamku sekundy wywołać ogromne szkody. Powoduje nie tylko przepalenie bezpieczników w naszych domachczy zniszczenie sprzętu elektronicznego, ale wywołuje groźne pożary, a te już zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców domu. Piorun nie musi wcale trafić w budynek, by jego mieszkańcy odczuli tę niszczycielską siłę. Napięcie, jakie wywołuje uderzenie pioruna sięga kilkuset milionom woltów. Oddziałuje więc również na pobliskie instalacje elektryczne i metalowe elementy budynków. Indukują one wysokie napięcie, prawie tak groźne jak to, które wywołał sam piorun.

Czytaj więcej...